Nowy Facebook to nie tylko tryb ciemny. Zmiany w wyglądzie FB.

Jesienią 2020 doszło do największej zmiany wyglądu Facebooka w historii. Co ta zmiana oznacza dla Ciebie? Jak przywrócić stary wygląd Facebooka?

nowy facebook

Nagła zmiana na FB sprawiła, że pełno osób zaczęło zastanawiać się jak przywrócić stary wygląd FB. Nic dziwnego, bo zmiany są radykalne, a nie każdemu nowy design przypadł do gustu. Dlatego opisaliśmy dokładnie wszystkie informacje związane z nowym FB. Sprawdziliśmy też, czy da się przywrócić poprzedni wygląd.

Dlaczego stary wygląd Facebooka zniknął?

Ten portal społecznościowy istnieje już od 15 lat, dlatego co jakiś czas zachodzą w nim odpowiednie zmiany, które pozwalają dostosować go do nowych wymagań internetu. Gdyby nie istotne korekty, Fejs nie byłby nigdy tak popularny. W końcu zaczynał jako portal dla społeczności studenckiej, a dziś łączy miliardy ludzi na całym świecie.

Plotki o nowym wyglądzie Facebooka istniały przynajmniej od 2019 roku. Poprzedni wygląd mocno bazował na tym z 2013 roku i wprowadzano w nim kosmetyczne korekty, np. zmieniono kwadratowe miniaturki zdjęć profilowych na okrągłe. Ekipa z Doliny Krzemowej ciągle była jednak niezadowolona z designu swojej aplikacji. Wyglądała ona staro, a do tego brakowało jej spójności między aplikacją mobilną a wersją komputerową.

Z tego powodu w 2020 roku rozpoczęto test nowej wersji Facebooka, która zmienia znacznie więcej niż wygląd strony. W trakcie testów użytkownicy najbardziej docenili tzw. dark mode, czyli tryb ciemny, który jest przyjemniejszy dla oka. Testy zakończyły się sukcesem i jesienią wprowadzono nową stylistykę FB.

Co zmienia nowy wygląd Facebooka?

Nowy design dotknął niemal każdego aspektu działania strony. Zmieniła się zarówno strona główna, jak i wygląd poszczególnych profili czy stron. Wielu użytkowników nadal nie może się odnaleźć na portalu po tym, jak wywrócono do góry nogami niemal każdy aspekt działania strony. Najczęściej użytkownicy skarżą się na to, że nowa wersja portalu jest bardzo nieczytelna.

Nowy wygląd Facebooka wprowadził spore zmiany, które prowadzą do ujednolicenia designu aplikacji mobilnej i pełnej wersji strony. Z tego powodu pojawiła się możliwość włączenia trybu ciemnego, z którego korzysta teraz wielu użytkowników. Czarny Facebook działa na każdej stronie serwisu i nadaje jej nowoczesny charakter. Warto go wypróbować, bo

Spore zmiany dotknęły również strony na Fejsie. Słabiej widoczna jest dziś liczba osób lubiących fanpage, a w przyszłości ma ona całkowicie zniknąć! Posty mają nowe formaty i często są większe. Można powiedzieć, że te zmiany to nie tylko nowy wygląd FB, ale zmiana niemal całego sposobu działania strony!

Jak zaktualizować Facebooka do najnowszej wersji?

Początkowo tryb ciemny na FB, jak i inne zmiany związane z nowym wyglądem aplikacji były dostępne tylko dla losowo wybranych testerów. Ta pula stopniowo się zwiększała, aż od jesieni 2020 nowy FB jest obowiązkowy dla każdego. Dlatego, jeśli nadal wyświetla Ci się stara wersja, proponujemy kontakt z działem pomocy technicznej.

Jak włączyć tryb ciemny na Facebooku (ciemny motyw FB)?

Ciemny wygląd FB dostępny jest dla każdego użytkownika zarówno na telefonie, jak i przez komputer. By włączyć go na komputerze, naciśnij w prawym górnym rogu strzałkę i naciśnij wyświetlanie i ułatwienia dostępu. Znajdziesz tam opcję Tryb ciemny, którą musisz włączyć.

Aby włączyć ciemny wygląd Facebooka na telefonie, naciśnij w prawym dolnym rogu trzy kreski i zjedź do sekcji ustawień. Znajdziesz tam zakładkę Tryb ciemny, którą także musisz włączyć. Od teraz możesz cieszyć się ciemnym wyglądem FB!

Jak przywrócić stary wygląd Facebooka?

Twórcy tej aplikacji społecznościowej nie przewidzieli możliwości powrotu do poprzedniego designu strony, dlatego przywrócenie starego wyglądu Facebooka nie jest takie łatwe. Jedyna możliwość, aby to zrobić to skorzystanie ze specjalnych wtyczek do przeglądarki.

Możesz je znaleźć do takich przeglądarek jak Google Chrome czy Mozilla Firefox. Pamiętaj jednak, że nigdy nie możesz mieć 100% gwarancji co do bezpieczeństwa swoich danych, dlatego przeczytaj uważnie opinie innych użytkowników, zanim pobierzesz taką wtyczkę do przywrócenia starego wyglądu Facebooka. Wybierz tę, która jest najpopularniejsza, co zmniejszy ryzyko pobrania złośliwego oprogramowania.

Skąd wziąć starą wersję Facebooka na telefon?

Nowy wygląd Facebooka zbliżył do siebie aplikację mobilną i tzw. wersję desktop. Wymagało to zmian także w apce na telefon. Działa ona teraz nieco szybciej i zdaje się być bardziej przejrzysta. Jednak jak to jest ze zmianami: nie każdemu przypadły one do gustu. Czy da się cofnąć wersję do starszej?

Trudno jest cofnąć aplikację, jeśli została ona już zaktualizowana w sklepie z apkami. Użytkownicy Androida mają tę przewagę, że często w internecie można znaleźć różne wersje aplikacji na ten system. Dlatego możliwe jest pobranie starszej wersji Fejsa z Google, ale jest to niebezpieczne. Nigdy nie ma pewności, co skrywa plik pobrany z internetu. Dlatego rekomendujemy pobieranie aplikacji FB z oficjalnych źródeł.

Podsumowanie

Nowy Facebook to radykalne zmiany, których nie było na tej platformie od wielu lat. Świeżość się przyda, jednak wiele rozwiązań jest wciąż dopracowywanych. Dlatego postaraj się dać czas nowemu wyglądowi Fejsa lub skorzystaj ze specjalnych wtyczek. No i nie zapomnij o sprawdzeniu świetnego dark mode!

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings